Indai

Viskas apie lyaganah

Viskas apie lyaganah

prisijungti prie diskusijos

 
Turinys
 1. Kas tai?
 2. Veislės
 3. Gamintojų apžvalga
 4. Kaip pasirinkti?
 5. Priežiūros funkcijos

Rytų virtuvės žinovai, žinoma, žino, ką yra „Lyagan“ ir kam ji skirta. Jei svarbu jausti ne tik Vidurinės Azijos patiekalų skonį, bet ir pasinerti į nacionalinį skonį, būtina turėti rytietiško stiliaus stalą, kurio neįmanoma įsivaizduoti be didelio patiekalo, stovinčio dastarkano centre su pilafu ar manti. Kokiais kriterijais pasirinkti Lyagan, kokių tipų jie turi, kaip rūpintis tokiais patiekalais - mes pasakysime mūsų straipsnyje.

Kas tai?

„Lyagan“ yra didelis patiekalas arba didelė plokštė, skirta Vidurinės Azijos (Uzbekistanas, Tadžikistanas) nacionaliniams patiekalams aptarnauti. Su tokiais patiekalais jie surenka pagrindinį patiekalą jų lėkštelėse, o jei tai yra pilaf, tada jie valgys jį iš varlės, naudodami stalo indus arba pirštais. Laganai, kaip taisyklė, naudojami nustatant atostogų stalą, tačiau jie taip pat gali būti matomi kasdieninėse šventėse, kai susirenka didelė šeima.

Tokiam patiekalui gali būti dedamas ne tik skaniausias Uzbekistano pilafas, bet ir skaldytų pyragų dalys (įprasta pertraukti pyragus Vidurinėje Azijoje, o ne jas supjaustyti).

Tradicinis sferinio formos liaganas neturi didelio įdubos, nes jis skirtas pagrindiniams kurortams, be skysčio ar nedideliu kiekiu.

Kai kurios rūšys gali būti visiškai plokščios, visiškai be šonų arba mažos pusės 1-1,5 cm, esančios skirtinguose kampuose. Medžiaga, iš kurios gaminamos tikros varlės, yra sudeginta molis, keramika. Vietiniai meistrai kelis kartus padengia šio patiekalo paviršių ypatingu glaistu ir puošia rytietiškus raštus, kurie gali turėti ypatingą reikšmę, jei jie skirti bet kokiam renginiui, pavyzdžiui, vestuvėms.

Veislės

Rytuose esantis „Lyagan“ yra svetingumo ir draugiškų švenčių simbolis, nes vienam asmeniui jis, greičiausiai, nėra būtinas. Šis patiekalas yra skirtas bendrauti su brangiais svečiais, kad valgytumėte skanius patiekalus. Rytų žmonės turi ypatingą požiūrį į patiekalus turtingesnis už prekių ženklo modelį, tuo brangesnis yra savininkų svečias. Ir, žinoma, rankų darbo liaganas yra vertinamas daug aukštesniu nei gamykloje pagamintų patiekalų.

Varlių veislės skiriasi pagal dydį ir tapybą. Populiariausi vidutiniai dydžiai - nuo 30 cm. Miniatiūrinis lyaganas skirtas saldumynams, džiovintiems vaisiams ir saldumynams. Indas iki 42 cm skersmens yra optimalus dydis rytinei dastarkanai.

Tačiau populiariausioms šventėms jie pasirenka daugiau laganų, jų skersmuo gali viršyti 45 cm ir daugiau.

Parduodant dažnai yra varlių, kurių skersmuo yra 55–56 cm, gerai, ir jei reikia dar didesnio skersmens, tokį lyaganą prašo kapitonas užsakyti. Didelių katilų dangčiu kartais naudojami dideli laganai. „Lyagan“ gali puikiai papuošti korpuso sienas ir tuo pačiu metu būti naudojamas pagal paskirtį. Norėdami tai padaryti, vedlio gale sukurkite dvi tarpusavyje sujungtas skyles.

Kalbant apie tapybą, tai labai įvairi - jai yra skirta vieta, kur buvo sukurta Lyagano vieta. Dažnai modeliai puošia ne tik priekinį, bet ir užpakalinį indo paviršių. Išmintingai parinkite patiekalus ant patiekalų, atsižvelgdami į kiekvieną detalę, kuri turi ypatingą reikšmę. Tradiciškai galite rasti baltų medvilnės gėlių puoštų patiekalų rinkinius ant tamsiai mėlynos arba juodos glazūros - toks modelis vadinamas „pasukos“ (pasukos - verčiamas kaip „medvilnė“).

Nėra paslapties, kad medvilnė Vidurinėje Azijoje yra svarbus derlius, simbolizuojantis kruopštumą ir klestėjimą. Be pasukų, rytinėje Lyagano dalyje galima matyti šiuos freskus:

 • uždarieji ratai su įvairiais papildomais ornamentais - visų gyvų daiktų cikliškumo ir tęstinumo simbolis;
 • geometrinės formos - trikampiai, apskritimai, arkos, pusiau arkos;
 • įvairių spalvų daržovių papuošalai, granatų gėlės, migdolų vaisiai;
 • žuvų ir paukščių vaizdai - laisvės, taikos, grynumo ir gerovės simboliai;
 • peiliai - apsaugoti nuo blogos akies ir blogio;
 • paprastas, bet šventas dalykas - saulė ir dangus, sėklos ir vanduo, plūgas ir akėčios.

Meistrai, gavę daugelį šimtmečių žinių, gali užšifruoti visą žmogaus gyvenimą - jo gimimą, santuoką, vaiko gimimą, anūkus, vaikaičius ir, žinoma, mirtį - su savo tapyba ant varlės.

Jie stengiasi išlaikyti tokį Lyaganą namuose kaip relikviją. Be to, „Lyagan“, skirtas kaip dovana, amatininkai užšifruoja visus pranešimus.

Gamintojų apžvalga

Šiuolaikinės Tadžikistano ir Uzbekistano teritorijoje yra nemažai provincijų, žinomų dėl savo porceliano gaminių. Tarp jų yra senovės Samarkandas ir Bukhara, Uzbekistano sostinė Taškentas, Ferganos slėnio Khujandas ir Kanibadamas, Shakhrisabz ir Andijan, Gijduvan ir Khorezm miestai. Pasaulio šlovė pasiekė keramikos meistrą Rishtan. Ši sritis yra pelnytai vadinama „pagrindine visos Centrinės Azijos keramikos dirbtuvėmis“.

Rishtan žemės pobūdis buvo suteiktas tapti tokiu keramikos centru: turtingas vietinio raudonojo molio nuosėdų nereikia iš anksto apdoroti ir papildyti priemaišomis. Čia ir trūksta natūralių dažiklių - kvarco, mangano, specialių augalų. Buvo kartų, kai visa Rishtano vyrų populiacija buvo keramika, o vietinių amatininkų patirtis yra unikali.

Rishtan papuošalai yra grakštūs ir ploni, linijos yra lygios, bet aiškiai apibrėžtos.

Nedaug žmonių žino, kad garsus rusų mėlynos ir baltos spalvos paveikslas „Gzhel“ iš tikrųjų užima šaknis iš Rishtan keramikos. Taip, mūsų rusų meistrai ėmėsi šių patrauklių mėlynos ir baltos spalvos modelių, pakeisdami rytietiškus motyvus rusų gėlėmis. Tačiau „Rishtan“ tapyba gali būti ne tik tokia dangaus mėlyna spalva - čia geltonos, raudonos ir žalios spalvos spalvos yra pridedamos prie modelių, o kartais ir vienmodžiai produktai.

„Khorezm“ porcelianas garsėja horizontaliu modeliu ant varlės krašto ir ta pačia balta ir mėlyna spalvų schema, kuri ateina iš Rytų Viduramžių. „Khorezm“ stalo indai yra ploni ir turi bamperius, esančius beveik stačiu kampu. Lyhanas iš Bukharos ir Gijduvan gali netgi hipnotizuoti savo paveikslais.

Svarbu tai, kad ant patiekalo modeliai turi optinį 3D efektą - ornamentas tampa trimatėmis formomis, jei pašalinate lyaganą iš akių ir patiekite patiekalą arčiau jų.

Gizhduvan produktai, nepaisant jų storio, yra lengvi ir poringi. Ši funkcija palieka ilgus gaminius pradinėje temperatūroje - šalta ar karšta.

Kaip pasirinkti?

Rankų darbo laganai yra vertinami daug didesni nei pramoniniai indai. Norėdami įsigyti aukštos kokybės rankų darbo, turėtumėte atkreipti dėmesį į šiuos niuansus:

 • virtuvės reikmenų kokybės paviršius turi būti lygus, be burbulų; vėliau burbulo vietoje gali būti perskelta;
 • Apverčiant Lyaganą apačioje, galima aptikti apvalius pažeidimus, susidariusius iš keramikos rato; ant gamyklos produkto, galinis paviršius apačioje bus lygus;
 • varlės ir kitų patiekalų apačioje juos sukūręs šeimininkas paprastai parašo autoriaus parašą, ypač jei toks amatininkas jau pasiekė šlovę ir pripažinimą;
 • gamykloje pagaminti produktai turės puikiai lygius kraštus, jei juos padėsite viena kitai, jie puikiai dera; o du rankomis pagaminti gaminiai negali būti vienodi - jų kraštai mažai tikėtina, kad tilptų vienas į kitą, o piešinys negali būti tiksliai kartojamas du kartus;
 • patiekalai turėtų išskirti šviesą, malonų žaibą su nedideliu paspaudimu ant jo; Šis skambėjimas primena metalo skambėjimą, o ne molį, tuo didesnis ir plonesnis jo garsas - kuo kokybiškesnis objektas.

Svarbu! Jei sulaužote lygaus ar kitokio tipo rankų darbo indus, keramikoje galite rasti mažų tuštumų. Jie buvo suformuoti deginant molį, kuriame buvo įvairių šiaudų ar paukščių plunksnų. Šios tuštumos yra įrodymas rankinis gamyba ir yra sukurtos ypač patiekalų lengvumui, taip pat termoso laidumo mažinimui.

Priežiūros funkcijos

Kad Lyaganas ilgai tarnautų, tai nebūtina laikyti tik kaip sienos apdaila, nes tikrasis tikslas yra surinkti gerus svečius aplink jį. Tuomet Lyaganas suteiks jo šeimininko rankų šilumą. Tikslios varlės naudojimo dažnis neturi įtakos jo ilgaamžiškumui. Glazūruotos keramikos priežiūros metu nėra įnoringos, bet rankomis pagaminti indai reikalauja rankinio apdorojimo.

Taigi nepageidautina pasitikėti Uzbekistano keramikos gaminiais į indaplovę. Geriau nuplaukite ją savo rankomis šiltu vandeniu su specialiu indų plovimo skysčiu.

Tada išdžiovinkite popieriniu rankšluosčiu ir nuimkite iki kito atvykimo į sieną ar spintoje.

Amatininko sukurtas laganas, kaip ir kiti keraminiai indai, galiausiai gali rodyti vieną bruožą. Produktai, padengti glaistu, taip pat gaminami iš natūralių medžiagų ir dažiklių. Laikui bėgant apledėjimas gali tapti įtrūkęs, kuris laikomas Uzbekų rankų darbo standartu. Šis raukšlių lukštas labai vertinamas tradicinėse šeimose ir perduodamas iš kartos į kartą.

Apie tai, kas yra varlės, žr. Žemiau.

Parašykite komentarą
Informacija pateikiama referenciniais tikslais. Negalima savarankiškai gydyti. Dėl sveikatos visada konsultuotis su specialistu.

Mada

Grožis

Ryšys